Image

100-lecie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Muzeum ulokowane przy Starym Rynku 2 swoją działalność rozpoczęło 5 sierpnia 1923 roku, a pierwszym dyrektorem placówki został ks. Jan Klein, który uporządkował zbiory gromadzone przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego, przechowywane na chórze kościoła Klarysek.

Z okazji okrągłej rocznicy Urząd Miasta Bydgoszczy przygotował plenerową wystawę posterową dotyczącą historii i działalności muzeum. Placówka została przedstawiona jako dynamiczna, nowoczesna instytucja, stanowiącą ważną i żywą część tkanki miasta, bazującą na stuletnim dorobku kolekcjonerskim, wystawienniczym, naukowo-badawczym i promocyjno-edukacyjnym. Na wystawie m.in. można było podziwiać zdjęcia archiwalne, fotografie współczesne ukazujące szerokie formy aktywności Muzeum oraz najciekawsze zabytki z jego bogatych kolekcji. Wystawa była dostępna do obejrzenia w dniach 3-27 sierpnia 2023 r. na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Obecnie dla odbiorców dostępna jest jubileuszowa wystawa pt. "Teraźniejszość czasu przyszłego” na której można zobaczyć m.in. obiekty dawne, średniowieczne monety czy współczesne dzieła artystów polskich i bydgoskich. Wystawa jest skonstruowana na zasadzie „100 lat = 10 dekad”. Jest ona dostępna od 21 września 2023r. do 31 marca 2024 r. w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8A.

Z okazji 100-lecia Muzeum Okręgowego 21 września 2023 r., w Miejskim Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa gala, podczas której nagrodzono i uhonorowano długoletnich i najbardziej zasłużonych pracowników. Nagrodę otrzymał m.in. Dyrektor dr Wacław Kuczma.