Image

Weekend w Bydgoszczy

Spędzasz w Bydgoszczy weekend i chcesz w pełni wykorzystać czas w naszym mieście, ale nie wiesz od czego zacząć? Przedstawiamy propozycje atrakcji, które idealnie sprawdzą się podczas trzydniowego pobytu w Bydgoszczy. 
 
Spacer po bydgoskiej starówce – przejdź się wzdłuż 18 południka, zobacz skarb z XVII w, wyrusz w rejs tramwajem wodnym!
Stary Rynek - centralny plac miasta, wytyczony w 1346 roku przez Króla Kazimierza III Wielkiego. Miejsce, przez które przebiega 18 południk, a z kamienicy pod numerem 15, dwa razy dziennie (13:13; 21:13) wyłania się ruchoma rzeźba Pana Twardowskiego autorstwa Jerzego Kędziory. Biały okazały gmach, który widać z płyty Starego Rynku to ratusz, a tuż obok znajduje się najstarszy zachowany budynek w Bydgoszczy – katedra. Późnogotycka świątynia, kryje w swoich wnętrzach niezwykle cenne zabytki.

Wyspa Młyńska – zielona oaza w samym sercu miasta 
Na Wyspie zlokalizowane są 4 oddziały Muzeum Okręgowego: Zbiory Archeologiczne, „dom” Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza z prezentacją Skarbu Bydgoskiego. Dominującym obiektem na Wyspie są Młyny Rothera, który dawniej pełnił funkcję przemysłową, dzisiaj jest siedzibą instytucji kultury. Oprócz szerokiej oferty kulturalnej, Młyny 
zapraszają do podziwiania panoramy Starego Miasta ze swoich tarasów.  

Widok z Mostu Staromiejskiego 
Przechodząc przez Most Staromiejski nad brzegiem Brdy można zauważyć trzy zabytkowe budynki - Spichrze (XIX w.) obecnie oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Szczególną uwagę przyciąga balansująca postać mężczyzny zawieszona na linie nad Brdą, to "Przechodzący przez rzekę". Rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory pojawiła się w Bydgoszczy 1 maja 2004 roku dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Rejs tramwajem wodnym 
Rejs tramwajem wodnym - jedna z ulubionych i najbardziej popularnych atrakcji w Bydgoszczy. Tramwaj kursuje w sezonie turystycznym (maj-wrzesień) na dwóch trasach (linia staromiejska i linia słoneczna), a przystanek początkowy i końcowy dla wszystkich rejsów zlokalizowany jest przy Rybim Rynku. Rejs tramwajem wodnym to niesamowita okazja zobaczyć miasto z perspektywy Rzeki Brdy.

Zrób mydło w Muzeum Mydła  
Muzeum Mydła i Historii Brudu – unikatowe miejsce na mapie Bydgoszczy, gdzie można dowiedzieć się więcej o dziejach czystości, brudu i mydlarstwa. Dodatkowo, podczas zwiedzania odbywają się warsztaty mydlarskie. 

Wejdź na szczyt Wieży Ciśnień 
Wieża Ciśnień - obiekt hydrotechniki, który jest częścią Muzeum Wodociągów. Wnętrze wieży kryje ekspozycję opowiadającą o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji. Po obejrzeniu industrialnej wystawy, warto wspiąć się krętymi, wąskimi schodami na otwartą galerię i zachwycić się widokiem panoramy Bydgoszczy.  
​​​
Spacer po bydgoskim Śródmieściu 
Spacer po bydgoskim Śródmieściu to szansa na odkrycie ciekawej architektury (ul. Gdańska, ul. Cieszkowskiego), odpoczynek wśród zieleni parków miejskich (m.in. park Kazimierza Wielkiego z efektowną "fontanną Potop") i wsłuchanie się w melodię płynącą z "Dzielnicy Muzycznej" (pomniki kompozytorów, gmach Filharmonii Pomorskiej, rzeźba "Łuczniczki" z 1910 roku).

Stary Kanał Bydgoski Stary
Kanał Bydgoski jeden z najcenniejszych zabytków hydrotechniki w regionie, jest to najstarsza w Polsce sztuczna droga wodna, która 
połączyła Noteć i Brdę. Reprezentacyjna przestrzeń parkowa z licznymi pomnikami przyrody zachęca do spacerów. Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10) to miejsce, w którym można zapoznać się z historią kanału. 

Poznaj wybuchową historię miasta 
Exploseum to dawna tajna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa (1939-1945), która stała się najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy. Oddział Muzeum Okręgowego zlokalizowany w Puszczy Bydgoskiej liczy osiem obiektów i trasę podziemną. Wystawy prezentują m.in. metody produkcji gliceryny, dzieje pracowników fabryki czy też historię wynalazków Alfreda Nobla. 

Myślęcinek 
Leśny Park Kultury i Wypoczynku - Myślęcinek jeden z największych w Polsce kompleksów rekreacyjnych zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne. Na terenie Myślęcinka można znaleźć ZOO, Park Rozrywki, Stok narciarski, Zaginiony Świat (park dinozaurów), pole golfowe i wake park. 

Wieczór w obiektach kultury 
Bydgoszcz oferuje bogatą ofertę kulturalną. W naszym mieście można posłuchać muzyki w murach Filharmonii Pomorskiej, obejrzeć operę lub balet w Operze Nova, czy pójść na spektakl do jednego z bydgoskich teatrów (Teatr Polski, Teatr Kameralny, Kinoteatr Adria).