Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Mennica 10, Bydgoszcz
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera


Opis

Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Do budynków przylega taras z fontanną – miejsce spacerów i relaksu. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które opiekuje się tym miejscem i wypełnia je życiem.

Co możesz tu robić? Przede wszystkim ‒ wejdź do środka i zachwyć się monumentalną, industrialną architekturą! Porozmawiaj o historii Młynów i planach na przyszłość oraz zobacz panoramę okolicy z punktu widokowego. Interesują Cię wystawy? Koncerty? Wykłady? Warsztaty? Pokazy naukowe? Kalendarz Młynów pełen jest wydarzeń – to miejsce, w którym dobrze spędzisz czas!

W ramach Bydgoskiej Karty Turysty zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.
Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

W Młynach Rothera wiele rozwiązań wpływa na zwiększenie dostępności kompleksu dla osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi czy seniorów. Do Młynów można wejść swobodnie. Od strony ul. Mennica, jak i od Wyspy Młyńskiej dostępne są pochylnie. Szerokie drzwi dają możliwość dogodnego przejazdu wózkiem, a otwarta przestrzeń wewnątrz budynku pozwala na nieskrępowane manewry. Drzwi wejściowe opatrzone są dużymi klamkami zamontowanymi na odpowiedniej wysokości. W budynku znajdują się dźwigi osobowe. Dysponują one sygnalizacją wizualną i głosową, informującą o numerze piętra oraz o otwieraniu i zamykaniu się drzwi. Obramowanie kabiny dźwigu jest oznakowane w sposób kontrastowy w stosunku do otoczenia. Windy mają odpowiednią szerokość, otwierają i zamykają się automatycznie oraz są wyposażone w czujniki zatrzymujące zamykanie. Poziom podłogi dźwigów dopasowany jest do poziomu posadzki na każdym piętrze, a jasne światło w kabinach nie powoduje zjawiska olśnienia. Budynek wyposażono w odpowiednie podnośniki pionowe. Są one wyraźnie oznaczone, opatrzone czytelną instrukcją obsługi. Wewnątrz podnośników znajduje się łatwy w użyciu panel sterowania oraz telefon alarmowy. W strefach o zróżnicowanych poziomach podłóg budynek wyposażony jest w odpowiednie podnośniki pionowe. Na każdym piętrze zamontowano dźwiękowy system powiadamiania alarmowego. Osoby z niepełnosprawnościami mogą w Młynach skorzystać z toalet, w których znajduje się instalacja alarmowa (linka do wezwania pomocy), poręcze oraz urządzenia sanitarne na dostosowanej wysokości. Na wystawie stałej „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” szerokie przejścia umożliwiają przejazd wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, aplikacje multimedialne zapewniają możliwość powiększenia czcionki czy włączenia kontrastu, a filmy opatrzone są napisami. Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do wnętrza Młynów Rothera i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystujący i psem przewodnikiem. W przypadku chęci skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego, przed wizytą można skontaktować się z nami mailowo pod adresem sekretariat@mlynyrothera.pl.

Regulamin i warunki

Aby skorzystać z wejściówki:
1. Poinformuj obsługę przy kasie o posiadaniu Bydgoskiej Karty Turysty.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
3. Po pozytywnej weryfikacji Bydgoskiej Karty Turysty możesz oglądać wystawę "Węzły".*

*obowiązuje regulamin zwiedzania wystawy stałej "Węzły". Opowieść o mieście nad rzeką: http://mlynyrothera.pl/informacje/