Exploseum

Alfreda Nobla, Bydgoszcz
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Exploseum


  • Dostosowany
  • Parking dla gości


Opis

Dawna niemiecka fabryka materiałów wybuchowych DAG stała się na naszych oczach unikatową atrakcją turystyczną Bydgoszczy i regionu. To wyjątkowy na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Exploseum jako jedyne takie miejsce w Europie posiada autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny.
Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.

Budowę kompleksu zapoczątkowano jesienią 1939 roku. Nad instalacją pracowało około 40000 przymusowych pracowników. System podziemnych tuneli stanowi blisko 2 km trasę zwiedzania Exploseum – w rzeczywistości tuneli na terenie DAG było dużo więcej. Na terenie fabryki produkowano głównie materiały wybuchowe oraz amunicję.
Przemierzając tunelami pofabryczne wnętrza, można zobaczyć, posłuchać i dotknąć wszystkiego, co związane z historią zakładów, przemysłem zbrojeniowym i przymusową pracą ludzi. Ikonografia, multimedia oraz ciekawe interaktywne rozwiązania posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg.
Warto dodać, iż Exploseum jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a także współtworzy bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.
 

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o wcześniejsze ustalenie wizyty w Exploseum z naszą obsługą (tel.  52 58 59 741). Do każdego zwiedzającego podchodzimy indywidualnie. Budynek posiada schodołazy. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Regulamin i warunki

Aby skorzystać z wejściówki:
  1. Poinformuj obsługę przy kasie o posiadaniu Bydgoskiej Karty Turysty.
  2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
  3. Po pozytywnej weryfikacji Bydgoskiej Karty Turysty otrzymasz wejściówkę.