• Home
  • Ulica Gdańska - zwiedzanie z Kartą Turysty
Image

Ulica Gdańska - zwiedzanie z Kartą Turysty

Ulica Gdańska będąca wizytówką architektoniczną Bydgoszczy, ulicą handlową, a zarazem miejską arterią jest tematem niniejszej propozycji zwiedzania z Kartą Turysty. W jej ramach można nie tylko wejść do obiektów muzealnych, ale również zaobserwować efekty błyskawicznego rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku. Imponujące parki, kamienice przy których nie sposób się nie zatrzymać oraz przemysłowa spuścizna, to żywa lekcja historii Bydgoszczy.

A więc w drogę! Wzdłuż ulicy Gdańskiej kursują tramwaje numer: 1,2 i 10. Ceny biletów znajdują się pod tym adresem. Z Pakietem Zwiedzanie+Komuniacja nie ma potrzeby zakupu dodatkowego biletu. Z Bydgoską Kartą Turysty można również wypożyczyć bezpłatnie na dobę rower miejski (konieczna wcześniejsza rezerwacja). Przez większość drogi przebiega ścieżka rowerowa, która ułatwia komunikację fanom dwóch kółek.

Startując przy Kościele Klarysek warto zapoznać się z historią tego obiektu, który na przełomie wieków spełniał nie tylko funkcję sakralną, ale również m. in. magazynu broni czy remizy strażackiej. Obok znajduje się muzeum Gdańska 4 – wejście z Pakietem Zwiedzanie bezpłatne. W tym XVII w. budynku prezentowane są dobra kultury i sztuki dla szerokiego grona odbiorców. W niedzielne przedpołudnie na sąsiednim placu odbywa się cykliczny jarmark towarów regionalnych i rękodzieła o nazwie Frymark.
Zmierzając w kierunku Muzeum Wojsk Lądowych mijamy najpopularniejsze atrakcje bydgoskiego śródmieścia: zabytkowy Hotel Pod Orłem, Plac Wolności, Dzielnicę Muzyczną i ulicę Cieszkowskiego. W samym MWL – wejście z Pakietem Zwiedzanie bezpłatne – spotkać można zbiory sięgające średniowiecza. Ciekawa ekspozycja plenerowa – odkrywa przekrój historii artylerii, w tym czołgi uwielbiane przez dzieci.
Uwaga! Muzeum Wojsk Lądowych i Gdańska 4 zamknięte w poniedziałki.

Podążając dalej ulicą Gdańską mijamy Stadion Miejski Zawisza Bydgoszcz. Pod adresem Gdańska 242 znajduje się obiekt – Hala Pomp – z Pakietem Zwiedzanie wejście bezpłatne. To obiekt konferencyjno-muzealny, który przypomina historię funkcjonowania wodociągów z pierwszej połowy XX wieku. Ważne są nie tylko zbiory, ale również bogato zdobiony budynek wykonany z cegły licówki.
Uwaga! Hala Pomp zamknięta w piątki.

Finałem całodniowej wycieczki jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Ale to nie oznacza, że ciąg atrakcji dobiega końca. Na tym ponad 800 hektarowym obszarze znajduje się mnóstwo możliwości na spędzenie czasu wolnego.To m.in. ogród botaniczny (wejście bezpłatne), Ogród Zoologiczny (z Pakietem Zwiedzanie wejście bezpłatne), Park Rozrywki Zaginiony Świat i Makroświat posiadającym 16 modeli powiększonych owadów (wejście na teren z Pakietem Zwiedzanie bezpłatne) oraz propozycje dla bardziej aktywnych: stadnina koni, park linowy i Wakepark (z Pakietem Zwiedzanie zniżka 15% na wynajęcie wyciągu).

Można by się pokusić o komentarz, że jeden dzień to za mało na skorzystanie z aktywności, jakie dostarcza ulica Gdańska. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zostać w Bydgoszczy dłużej i odkrywać kolejne karty pięknej, starej Bydgoszczy. Do zobaczenia!

JPO